Uzavrite najvýhodnejšie poistenie s okamžitou platnosťou z ponuky všetkých poisťovní.

Cena havarijnej poistky

Pri havarijnom poistení nehľaďte len na cenu havarijnej poistky. Porovnajte rozsah krytia rizík, recenzie a (ne)spokojnosť klientov poisťovne. Neznamená to však, že sa nedá ušetriť aj na kvalitnom havarijnom poistení. A zase, načo platiť drahú poistku alebo za riziká, ktoré nepotrebujete mať poistené.

Dôležitou otázkou, ktorú by si mal každý motorista zodpovedať, je, akých rizík sa najviac obáva a chcel by pred nimi chániť svoje vozidlo poistením.

Pri nových vozidlách financovaných cez leasing, je podmienkou financovania uzavretie havarijného poistenia a jeho vinkulácia v prospech leasingovky. Vyžaduje sa all-risk poistenie (teda krytie všetkých rizík), zároveň možno len odporúčať komplexné havarijné poistenie každému majiteľovi nového vozidla.

Pre mnohých motoristov je komplexné (all-risk) poistenie vraj drahé. Tu si však treba uvedomiť, že cena havarijnej poistky (ročné poistné) vo väčšine prípadov na úrovni približne 1,5% - 2% z ceny nového vozidla v porovnaní s rozsahom krytia a možnej škody, vôbec nie je katastrofická.

Výhodnú cenu havarijnej poistky môžete získať najmä:

  • ak ste starší, skúsenejší, bezškodový vodič s deťmi do 15 rokov
  • ste z obce alebo menšieho mesta (menej rizikové mestá a regióny)
  • máte vozidlo nižšej alebo strednej triedy s priemernou výbavou

Príklad: nové motorové vozidlo, kúpna cena 16 000 €, komplexné havarijné poistenie od 220 € do 280 € ročne.

  • už len v prípade poškodenia čelného skla (s možnou spoluúčasťou cca  17 - 25 €) môžete zaplatiť za jeho výmenu od 300 € do 500 €
  • škoda pri strete, zrážke so zverou sa bežne vyšplhá aj na 2000 €
  • len oškretia metalízy, laku podľa rozsahu poškodenia - v stovkách eur
  • nehovoriac o výške škôd pri havárii - strete s iným vozidlom, či krádeži vozidla

Lacnejšou variantou je čiastočné kasko, alebo výber rizík v závislosti od ponuky konkrétnej poisťovne. Čiastočné kasko zvyčajne neobsahuje riziko havárie z vlastnej viny, preto je cena takejto havarijnej poistky nižšia ako pri all-risk poistení. Pre skúsených vodičov je takéto poistenie veľmi zaujímavou alternatívou.

Ďalšou možnosťou je len výber rizík, ktoré sú pre vás najdôležitejšie, napr.:

  • krádež, živel + pripoistenie čelného skla
  • krádež, živel, stret so zverou, vandalizmus (+ pripoistenie čelného skla)

Kto nechce havarijné poistenie, a má staršie vozidlo, alebo hodnota vozidla kvôli jeho veku je nižšia, má možnosť poistenia väčšiny rizík v povinnom zmluvnom poistení. Takéto poripoistenia sú cenovo veľmi výhodné, no sú limitované poistným plnením do výšky poistnej sumy konkrétneho rizika a sú zvyčajne so spoluúčasťou na škode.